Nieuwsbrief 33 d.d. 22 juli 2005

<< terug

Hoofdmenu

Zuidelijke Wandelweg, nieuwsbrief 34,  9 augustus  2005

Beste wandelaar,

De rubriek NIEUW op de MENUPAGINA van www.zuidelijkewandelweg.nl raakt weer vol.
Dus hoogtijd voor een nieuwsbrief waarin we melding maken van de nieuw geplaatste items op de website.

VOORPUBLICATIE VAN DE ROMAN ZOMER IN ZUID;
Waar regenachtige dagen in een zomer al niet goed voor kunnen zijn. Het werken aan de roman ZOMER IN ZUID, het vervolg op ZUIDELIJKE WANDELWEG (herdruk in januari 2006) vordert gestaag. Binnenkort zal auteur Paul Gellings enige fragmenten op onze site voorpubliceren. Daarmee zal hij laten zien dat zijn passie voor de Rivierenbuurt nog lang niet is uitgeblust en de lezer uitgebreid laten meewandelen door Berlages stratenplan.

INGEZONDEN BIJDRAGE VAN WIM ONRUST;
Wim Onrust's vader en moeder hadden in de Roerstraat een goede zaak opgebouwd, gespecialiseerd in melk en melkproducten. Wim blikt in zijn bijdrage terug naar de Roerstraat van de jaren 40-50. Prachtige fotootjes uit het familiealbum sieren zijn pagina op.
Onrust: " Of ik vaak terug ben geweest naar de Roerstraat, om eerlijk te zijn nee. Waarom niet, weet ik eigenlijk niet, want ik heb er niet alleen mijn jeugd doorgebracht maar ook mijn vrouw gevonden."

INGEZONDEN BIJDRAGE VAN WILLY ONRUST - CORTUS;
U raadt het al, Wim's levenspartner. Zij heeft gewoond in de Kinderdijkstraat tegenover de Schilderswongingen, zoals ze die zelf noemt. Ook zij heeft leuke jeugdfoto's bij haar verhaal laten plaatsen.
Voor de herinnering aan de joodse familie Bartels, die de oorlog niet heeft overleefd, heeft zij op haar pagina een digitale gedenksteen laten plaatsen.

INGEZONDEN BIJDRAGE VAN BOB DOORNHOF;
Bob, een bleekneusje uit de Rivierenbuurt, is in 1932 geboren en heeft gewoond in de Holendrechtstraat. Hij heeft maar al te bewust de verschikkingen van de vervolgingen in de oorlog meegemaakt. " Die periode kan ik maar niet vergeten " schrijft hij in zijn bijdrage. Bob is getuige geweest van de intocht van het Duitse bezettingsleger dat via de Berlageburg de stad binnenmarcheerde. Hij is de hongerwinter samen met zijn ouders op fietsen zonder banden naar Friesland gereden. Na de oorlog keerde hij weer terug naar de Rivierenbuurt. Ook Bob heeft een digitale gedenksteen voor de joodse familie Poons laten plaatsen.

Alle inzenders bedanken we hartelijk voor hun verhaal.

GEDICHT 'TERUGKEER' VAN PAUL GELLINGS;
Na aanleiding van de onthulling op 9 juli 2005 van het standbeeld van Anne Frank op het Merwedeplein heeft Paul het prachtige gedicht TERUGKEER gemaakt.

TERUGKEER

Daar ben je weer, Anne, voor altijd
terug op dat vredige Merwedeplein,
dat je tegelijk voor altijd verlaat
op weg naar een onontkoombare trein.

Je staat daar zo trots en verstandig
en bijna vergevingsgezind,
geflankeerd door bosschages,
niet jong meer en toch nog een kind.

De Wolkenkrabber strijkt ‘s morgens
met zijn schaduw over je hoofd,
en later glanst weer dat lachje
om alles wat ze je hadden beloofd:

een huis om te dromen en een leven
vol boeken, reizen en hartstocht,
een wereld waarin de mensheid
haar ziel nooit meer verkocht.

In brons kijk je nu met de ogen
van die andere wereld op ons uit.
Welkom terug, Anne, op het plein
waar je woonde in Amsterdam-Zuid.


Paul Gellings

BERLAGE'S BRUG; DE BERLAGEBRUG;
Natuurlijk mag een pagina over de Berlagebrug niet ontbreken op een website als Zuidelijke Wandelweg.

In 1925 werd de Amstellaan voltooid. Deze brede laan was de trots van vele Amsterdammers. Hiermee was Plan Zuid echter nog niet aangesloten op de rest van Nederland. De barrière was de Amstel. In zijn bouwplannen had Hendrik Petrus Berlage echter wel rekening met de ontsluiting van Plan Zuid gehouden. Dit werd uiteindelijk zijn eigen creatie die ook naar hem werd vermoemd; de Berlagebrug.
Een pagina met historisch materiaal, citaten van tijdgetuigen, eigengemaakte foto's EN het speciaal voor deze website geschreven gedicht van Paul; BERLAGEBRUG.

BERLAGEBRUG

Er lag een straat over het water en terug.
Een statige weg met zwartrode spijlen,
zomaar tussen boten, masten en zeilen.
Mijn moeder vertelde: Dit is de Berlagebrug.

Zo gingen we toen naar het Amstelstation.
Met bus E vliegensvlug over de rivier,
en daarna met de trein ver van hier,
alsof daarginds een beter leven begon.

Maar nog steeds kom ik het liefste hier aan,
alleen om die brug weer over te steken
naar de stad die tot mij blijft spreken.
Waar ik eigenlijk nooit weg ben gegaan.


Paul Gellings

Wij zoeken nog unieke oude foto's van de Berlagebrug om op deze pagina te plaatsen.
MAIL: info@amsterdam2000.nl

HONGER IN DE RIVIERENBUURT;
Diverse inzenders op deze website hebben de oorlogswinter 44-45 aan den lijve ondervonden. Zij schrijven hierover in hun ingezonden bijdrage. Op basis hiervan is de pagina HONGER IN DE RIVIERENBUURT samengesteld. Naast een algemeen historisch overzichtje zijn citaten van deze inzenders geplaatst.

Heeft u de hongerwinter moeten meemaken en wilt u hierover wat vertellen?
MAIL:
info (ad) geheugenvanplanzuid.nl

NOGMAALS . . . . FOTO-KENNISQUIZ: GROEN ZUID;
We hebben inmiddels al heel wat deelnemers aan deze quiz. Maar u kunt nog meedoen, hoor, want de sluitingsdatum is pas op 1 oktober.

VOORTS ZOEKEN WIJ . . . .
In verband met de nog samen te stellen pagina VERZET IN DE RIVIERENBUURT zoeken wij nog lezers die ons meer kunnen vertellen of iets willen schrijven over het verzet in de periode 40-45.

MAIL: info@amsterdam2000.nl

Alle nieuwe items staan op www.zuidelijkewandelweg.nl onder NIEUW in het HOOFDMENU.

Veel plezier.

Paul en Jos

<< terug

hoofdmenu

Bezoekersteller